COPINHA 2024. Czym jest ten turniej?

JUŻ 2 STYCZNIA RUSZA COPINHA. Co to za rozgrywki? Copa São Paulo de Futebol Júnior to bardzo popularny w Brazylii turniej młodzieżowy, w którym występują drużyny U20 klubów z Brazylii (do 2006 roku były to drużyny U21).

Niech was nie zwiedzie fraza „turniej młodzieżowy”. To własnie w Copinhi po raz pierwszy objawiały się talenty takich gwiazd jak Vinicius, Neymar czy niedawno Endrick i Vitor Roque. Niedawno FC Barcelona ogłosiła, że na przyszłoroczną edycję Copinhi wyśle swoich skautów w poszukiwaniu kolejnych talentów. Ranga tego pucharu jest więc dość spora. Tradycyjnie większość uczestników to ekipy ze stanu São Paulo, jednak już od wielu lat w Copinhi bierze udział młodzież z całej Brazylii.

FORMAT TURNIEJU

W turnieju bierze udział aż 128 zespołów, podzielonych na 32 grupy po 4 zespoły. Do fazy pucharowej awansują po dwie ekipy z każdej z grup. Dalej mają miejsce się typowe play-offy. Turniej organizuje federacja São Paulo i to na terenie tego stanu są rozgrywane mecze. Copinha to być może najważniejsze rozgrywki młodzieżowe w kraju. Finał tradycyjnie odbywa się 25 stycznia, czyli w rocznicę założenia miasta São Paulo.

TRANSMISJE

Copinha to bardzo ciekawa pozycja dla ludzi chcących rozpocząć przygodę z oglądaniem piłki brazylijskiej. To od tych rozgrywek rozpoczyna się piłkarski rok w Brazylii, a dostępność transmisji jest bardzo duża – wiele meczów jest transmitowanych w całości na kanałach Youtube Paulistao i FutebolPaulista, a także w innych miejscach.

DOTYCHCZASOWI ZWYCIĘZCY

Obecnym mistrzem jest Palmeiras, dla którego zeszłoroczny tytuł był dopiero drugim w długiej historii rozgrywek organizowanych od 1969 roku. Najbardziej utytułowane jest Corinthians z aż 10 pucharami na koncie zdobytymi w 18 rozegranych finałach. Po pięć triumfów mają Fluminense i Internacional, a po cztery Sao Paulo FC i Flamengo. Istnieją też rozgrywki Copinha Feminina, które odbywają się w grudniu. Tegorocznymi mistrzyniami zostały młode piłkarki Flamengo.

Dodaj komentarz

Powered by Live Score & Live Score App